תיאור כללי

מוסד חינוכי רב גילאי לחינוך מיוחד, שתוכנן מתוך חשיבה ותפיסה חדשנית- פדגוגית וטכנולוגית . המבנה תוכנן עבור עמותת מש"י (מרכז שיקום ילדים) לילדים בעלי צרכים מיוחדים המאופיינים בנכות פיזית קשה. הבניין מכיל מעונות, גנ"י , בי"ס ופונקציות נילוות וקהילתיות . אופיו הציבורי של הבניין מאפשר לו לייצר מעבר בין השכונה לפארק/יער השכונתי הסמוך.

כשהתחלנו בתהליך גיבוש הקונספט למוסד חדשני המתמקד בילדים עם נכויות קשות, ביחד עם צוות העמותה ובשיתוף הצוות המלווה פרוייקטים חדשניים של מנהל הפיתוח במשרד החינוך, ביקשנו להתבסס על חדשנות פדגוגית וטכנולוגית בתחום החינוך המיוחד. ראינו שבמוסדות קיימים ילדים עם מוגבלות תנועה לא יוצאים הרבה מהכיתות והופכים למקבלים פאסיביים של כל מה שמובא אליהם,. בנוסף הם רחוקים מהטבע ומהקהילה, והמסדרונות בבתי הספר הופכים לחללי איחסותן לאביזרי הנגישות הרבים.

בטופוגרפיה התלולה של דופן ההר הצמדנו את בית הספר אל הפארק הוספנו אגף לשימושים קהילתיים ויצרנו בניין מדורג המחבר את כל קומות בית הספר ישירות אל החוץ וגם בינהן ברמפה חיצונית. המפלס התחתון מתחבר אל הפארק הצמוד על מנת ליצור חיבור מיידי ונגיש לטבע ולקהילה.

החזית הראשית של הבניין פונה אל הנוף, ותכנית הקומות סובבת סביב פטיו פנימי שמאיר את החלקים העמוקים של הבניין ויוצר שקיפות ומבטים פנימיים המעוררים סקרנות, מוטיבציה להשתתפות ותחושת שייכות. כיוון שהטכנולוגיה כיום מאפשרת למרבית הילדים לנוע עצמאית כבר מגיל המעון ולהיעזר במיחשוב, ביקשנו ליצור חלל פנים אחר. שמעודד תנועה עצמאית מתוך עניין לגלות ולהשתתף . לפיתוח תכונות אלו אלו השפעה אדירה על התפתחותם של ילדים עם מוגבלויות פיזיות.

י

צרנו במבנה "רחוב" מעגלי המאפשר תנועה המשכית סביב פטיו מרכזי תוך יצירת מבטים בין אזורים שונים. מחיצות ופתחי הכיתות תוכננו באופן גמיש ופתוח ( המאפשר תנועה חלקה ורציפה -פנימה והחוצה, לילדים בכסאות גלגלים) שנותן ביטוי ואפשרויות לסגנונות למידה שונים. לאורך ה-"רחוב" הפנימי תוכננו חללים דינאמיים ומשתנים, חלקם נפתחים ונסגרים, המשלבים משחקי סביבה וירטואלית, סביבות ביופיליות, משחקים טיפוליים, פינות למידה ומפגש, בצמידות לאזורי טיפול ולימוד סגורים רלוונטיים,תוך הדגשת החיבור לנוף לחוץ. החללים המשותפים והחיבורים היחודיים בין הקהילה, הטבע והטכנולוגיה יהוו עבור התלמידים סביבה מונגשת ומאפשרת המקדמת השתתפות, בריאות ואיכות חיים.

העמדה

לובי כניסה

בית הספר

מעונות

פונקציות נלוות

צוות: רועי שמיר, עמרם בנשימול, שמואל בנישו, עיצוב פנים: איכהולץ ענתבי אדריכלות

מרכז שיקומי משי – חדשנות פדגוגית בחינוך מיוחד

הלקוח

עמותת מש"י, עיריית ירושלים

סטאטוס

בתכנון

שנה

לא זמין

תיאור

מוסד חינוכי חדשני רב גילאי לחינוך מיוחד, התכנון מביא לידי ביטוי חשיבה ופדגוגיה חדשנית לגבי תכנון לילדים עם מוגבלויות. המוסד ממוקם ברמת שלמה, ומכיל 4 כיתות מעון, 14 כיתות גן ו-16 כיתות בית ספר. המוסד בשטח של כ-11,000 מ"ר מוקם על מגרש משופע ומאתגר. עיצוב פנים: איכהולץ ענתבי אדריכלות